سامانه املاک و اسکان

توضیح کتاب:موضوع این کتاب بیان اصول و فنون مشاورهی املاک در خرید و فروش زمین و خانه و امثال آن است که مولف با بهرهگیری از تجربیات شخصی خود و قوانین مدون بنگاههای معاملات ملکی و اصول مشاوره به این مطالب پرداخته است؛ تعریف مشاوره، فلسفه و آداب منطقهشناسی، شناخت فایلها، جمعآوری اطلاعات املاک، آداب سرویسدهی به مشتری، چگونگی پیگیری، ساختمانشناسی و کارشناسی املاک، آشنایی با متون مشاوره حرفهای، شناخت اصول موفقیت و مطالبی دیگر در ارتباط با فنون مشاورهی املاک. پس از این که اطلاعات شما به صورت نهایی ثبت شد ، می توانید فهرست املاکی که مالک آن هستید را در این سامانه مشاهده کنید . ضمنا، آخرین زمان پرداخت این مالیات تا 30 بهمن ماه سال جاری می باشد. به ثبت رسانند در غیر این صورت برای آن ها مالیات و جریمه های مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد . بسیاری از مردم برای پس انداز کردن پول هایشان معتقد هستند که بهترین گزینه خریدن املاکی مانند خانه و زمین است که همیشه فروشی همراه با سود خواهد داشت، خریدن زمین و خانه و نگهداری و فروش آن پس از چندین سال با توجه به پیشرفت شهر ها و گذر زمان و تورم در جامعه در هنگام فروش در اکثر مواقع سودآور بوده است .

مالکان این منازل خالی از سکنه غیر فرعی در این ۶ ماه فرصت دارند که منزل شناسایی شده توسط اراده مالیات را اجاره دهند یا بفروشند و اگر این خانه خالی تحت عنوان منزل قدیمی و فرسوده خالی نگه داشته شده است و نیاز به تعمیرات یا بازسازی دارد مالکان می بایست در این 6 ماه تعمیرات ازم را انجام داده بفروشند یا اجاره دهند زیرا پس از اتمام این مهلت 6 ماهه به این خانه ها مالیات تعلق خواهد گرفت . در سامانه ثبت املاک و اسکان همانند سامانه نهضت مسکن می توان از طریق وارد کردن کد ملی یا شناسه ملی به نوع مالکیت مالکان اعم از شخصیت حقیقی و شخص حقوقی و تعداد خانه های خالی از سکنه آن ها دسترسی پیدا کرد . طبق آماری که محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در ۲۶ تیرماه ۱۴۰۰ ارایه کرد تا کنون ۳ میلیون خانوار در سامانه جامع املاک و اسکان ثبت نام کردهاند و این در حالی است که برآوردها از وجود ۲۸ میلیون واحد مسکونی در کشور حکایت دارد. وی درباره تأثیر صندوقهای املاک و مستغلات در بازار مسکن تصریح کرد: در حال حاضر دارنده دارایی مثلاً ۵۰۰ میلیون تومانی نمیتواند در تهران یا بسیاری از شهرها ملک مورد نظر را خریداری کند اما با خرید یونیتهای صندوق املاک و مستغلات میتواند دارایی خود را حفظ کند و همزمان با افزایش قیمتها در بخش مسکن، ارزش دارایی دارنده یونیتها هم رشد خواهد کرد.

یکی از اهداف تاسیس سامانه املاک و اسکان توسط وزارت راه و شهر سازی ثبت نام خانه های خالی وشناسایی آن ها بود اما در حال حاضر این سامانه پیشرفت کرده است و علاوه بر قابلیت شناسایی خانه های خالی برای شناسایی انواع مالکیت افراد نسبت به املاک به کار می رود چه این مالکیت از نوع خانه های ملکی و تجاری باشد چه از نوع مالکیت خانه های استیجاری باشد . بخشنامه اجرایی تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد طی نامه شماره 78655 مورخ 1400/07/25 توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد. بر اساس بند ۷ از تبصره ۸ اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب پنجم آذرماه ۱۳۹۹ مجلس، دستگاههای اجرایی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، یارانه و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را صرفا با اخذ کد ملی و بر اساس کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارایه کنند.

در حال حاضر توسط تیم اجرایی سامانه اطلاعات ۲۵ میلیون خانوار بارگذاری شده است. منظور از اقامتگاه اصلی ، ملکی است که در حال حاضر در آن ساکن هستید و در آن زتدگی می کنید. گفته شد که این سوال مطرح می شود که چگونه از افراد دارای خانه های متعدد مالیات دریافت خواهد شد ؟ این سامانه برای صاحبان این منازل اس ام اس ارسال می کند که تا 6 ماه آینده تکلیف واحد یا واحد های خالی را مشخص کنند . به علاوه ، مستاجرینی که در مهلت مقرر اقدام به ثبت ملک در سامانه املاک و اسکان نکنند، در آینده از دریافت خدمات دولتی نظیر گواهینامه، انشعابات، افتتاح حساب بانکی و بسیاری از دیگر خدمات دولتی محروم خواهند شد. طبق این اصلاحیه واحدهای مسکونی نباید بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند؛ در غیر این صورت مشمول مالیات خواهد شد. دلسوز گفت: همچنین بر اساس ماده ۵۳ قانون مالیاتهای مستقیم، در صورتی که فردی بالای ۱۵۰ متر در تهران و ۲۰۰ متر در سایر شهرهای کشور واحد مسکونیِ در دست مستأجر داشته باشد، مشمول مالیات بر اجاره بها میشود اما درآمدهای صندوق املاک و مستغلات از محل اجاره بها در هر متراژی، معاف از مالیات است.

دیدگاهتان را بنویسید