در این خصوص دو نکته وجود دارد

قیمت املاک گرجستان نیز نسبت به کشورهای دیگر پایینتر است و به همین دلیل مهاجرت به این کشور کار بسیار سادهای بود. وی به مذاکرات رفع تحریمها اشاره کرد و گفت: اگر شوکهای منفی گزارش بانک مرکزی از قیمت خانه در پایتخت را فاکتور بگیریم، شوکهای مثبت به بازار مسکن از برنامه دولت برای جبران کسری ساخت و ساز و همزمان انجام مذاکرات رفع تحریمها نشات گرفته که باعث تخلیه حباب قیمت ملک و تمایل قیمتها به ثبات شده است. در کشورهای دیگر دریافت اقامت از طریق خرید املاکی به ارزش چند صد هزار دلار انجام میپذیرد. بلکه مجموعه املاک خریداری شده باید به ۱۰۰ هزار دلار برسد. توجه داشته باشید که نه تنها صاحبان خانه ها ، بلکه همه مستاجران نیز باید اقامتگاه اصلی و فرعی خود را در سامانه املاک و اسکان مشخص نمایند. با ذکر این مقدمه، باید بگوییم که متولی انجام این قانون ، وزارت راه و شهرسازی و سامانه ای بنام سامانه ملی املاک و اسکان کشور می باشد که بر اجرای این قانون نظارت خواهد کرد.

در سامانه ثبت املاک و اسکان همانند سامانه نهضت مسکن می توان از طریق وارد کردن کد ملی یا شناسه ملی به نوع مالکیت مالکان اعم از شخصیت حقیقی و شخص حقوقی و تعداد خانه های خالی از سکنه آن ها دسترسی پیدا کرد . پاسخ: در قسمت اطلاعات ملک، نوع ملک و نوع کاربری آن را می توانید تغییر داده و کاربری و نوع آن را تعیین نمایید. تبصره ۵- در صورتی که مال اعیان احداث شده در عرصه استیجاری، ملک کلاً یا جزئاً به اجاره واگذار نماید، مبلغ اجاره پرداختی بابت عرصه به نسبت مورد اجاره از مال الاجاره دریافتی کسر و مازاد طبق مقررات صدر این ماده مشمول مالیات خواهد بود. گواهی مذکور کافی است و مقررات بند ه این ماده اجراءنمیشود. این اقامت موقت قابل تمدید است و با تمدید آن به مدت پنج سال، اقامت دائم گرجستان را اخذ خواهید کرد. میتوان با دریافت راهنمایی از مشاور املاک گرجستان مناسب، ملکهایی با ویژگیهای خوب در این کشور خریداری کرد و علاوه بر دریافت اقامت، صاحب یک خانه زیبا هم شد. این ها فقط بخشی از وظایف یک مشاور املاک برای فروش یا اجاره رفتن یک ملک است. به هر اندازه که یک دفترخانه در یک شهر از محبوبیت و معروفیت برخوردار باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت.

بعد از آنکه افراد توانستند در آزمون مذکور نمره لازم را کسب کنند، سپس باید با طی مراحل مصاحبه، کارآموزی و اختبار اقدام به راهاندازی دفترخانه کنند. بعد از خرید ملک در گرجستان، یک اقامت موقت به مدت یک سال دریافت خواهید کرد. از معایب خرید ملک در گرجستان میتوان به قیمتهای زیاد و غیرقانونی برخی از املاک، دریافت کمیسیون خرید ملک از خریدار آن، احتمال کلاهبرداری و تقلب و بروز انواع مشکلات حقوقی اشاره کرد. همانطور که اشاره شد، حداقل قیمت خرید املاک گرجستان برای دریافت اقامت در این کشور در سال ۲۰۱۹ با افزایش سه برابری روبه رو شد. بررسیهای «دنیای اقتصاد» درباره روند بلندمدت قیمت ملک در «پرطرفدارترین استان شمالی کشور به لحاظ مسافرت تفریحی و سرمایهگذاری ملکی» نشان میدهد، شرایط بازار زمین و ویلا در این استان از اواخر دهه 90 تاکنون به سمت «نقطه جوش» در حرکت بوده است. املاک گرجستان قیمت پایینتری نسبت به ایران و کشورهای دیگر مانند ترکیه دارند. افرادی که اقامت دائم گرجستان را دارند، از تمام حقوق یک شهروند در کشور برخوردار بوده و میتوانند مانند شهروندان عادی در کشور فعالیت کنند. وی از دیگر کارکردهای صندوقهای املاک و مستغلات را امکان کنترل راحت تر بازار اجاره مسکن با استفاده از اجاره داری حرفهای دانست و گفت: در حال حاضر دولت و وزارت راه و شهرسازی به دنبال راه اندازی شرکتهای اجاره داری حرفهای هستند که به دلیل اختصاص مالیات به این شرکتها، احتمال استقبال از آنها کم است؛ اما صندوقهای املاک و مستغلات از مالیات معافند و میتوانند جایگزین خوبی برای اجاره داری حرفهای باشند.

آژانسهای املاک و بنگاههای معاملات ملکی و همینطور مالکین شخصی که قصد خرید، فروش یا رهن و اجارهِ ملک دارند، میتوانند آگهی ملک خود را شامل زمین و ویلا، آپارتمان مسکونی، تجاری یا اداری، نوساز یا کلنگی، و مغازه را در ملکوند ثبت کنند. در سامانه اگر خانه ای به نام شما است، اما مستاجر در آن سکونت دارد باید این امر را این چنین ثبت کنید : وارد قسمت تعیین تکلیف ملک شوید گزینه “من مالک هستم” را انتخاب نمایید سپس وارد قسمت اطلاعات سکونت شوید، گزینه “شخص دیگری ساکن است .” را انتخاب نمایید و اطلاعات مستاجر را در آن جا وارد کنید . خانه ای که در شهرهای بالای صد هزار نفر هستند و کمتر از 120 روز سکونت در یک سال (365 روز) داشته باشد خانه خالی محسوب می شود و مالیات آن خانه ، بر مازاد 120 روز محاسبه خواهد شد. در واقع میتوان به جای یک خانه ۱۰۰ هزار دلاری، دو خانه ۵۰ هزار دلاری خرید. خرید ملک در گرجستان به ارزش ۱۰۰ هزار دلار، به معنی خرید یک خانه ۱۰۰ هزار دلاری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید