بررسی و تحلیل مقوله املاک گرجستان در سال ۲۰۲۲

با توجه به آمار املاک کشور این وزارت خانه اعلام کرد که تعداد کثیری از خانه ها، خالی از سکنه بوده و این موضوع شرایط نامناسبی را برای بازار مسکن فراهم آورده است. به عبارتی تمامی افراد در شهر ها و روستا با هر تعداد جمعیتی، موظف به ثبت اطلاعات مربوط به املاک خود در سامانه ثبت املاک می باشند. آمار به دست آمده از سامانه املاک، برای اجرای برنامههای دولت اعم از تنظیم بازار مسکن و نیز برنامه ریزی برای شناسایی خانوادههای فاقد مسکن یا افراد دارای بیش از یک ملک و اخذ مالیات از مالکانی که واحدهای مسکونی خود را خالی نگه میدارند، موثر بوده و دولت به یک بانک اطلاعاتی دقیق در خصوص املاک موجود در کشور دست خواهد یافت. به عنوان مثال اگر فرد صغیر در زمان تنظیم سند به سن قانونی رسیده باشد می بایست مبالغ تعیین شده به مالک تحویل داده شود و نباید به ولی و قیم او پرداخت شود.

وی افزود: در این سفر عملکرد بنیاد علوی در شهرستان هدف درمیان مورد بررسی قرار گرفت زیرا پروژه های بسیار زیادی توسط این مجموعه به اتمام رسیده وپروژه هایی که در دستور کار قرار دارد نیز طبق برنامه زمان بندی شده پیگیری و به اتمام می رسد. این عضو خانوار و به عبارتی مالک ملک نیز لازم است به صورت جداگانه وارد سامانه شده و ملک خود را ثبت کند. چرا باید مالکان اطلاعات ملک خود را در سامانه ثبت کنند؟ کسانی که نسبت به پرداخت مالیات بر درآمد املاک، همکاری لازم را با سازمان امور مالیاتی نداشته باشند باید منتظر جریمه باشند. در ماده 52 تا 57 قانون مالیاتهای مستقیم به صورت کاملاً واضح و شفاف درباره مالیات بر درآمد املاک صحبت شده که در ادامه این قوانین را بررسی میکنیم. در صورتی که ملک به نام یکی از اعضا خانواده(همسر یا فرزند سرپرست خانوار) می باشد بایستی سرپرست خانوار به سامانه ثبت املاک مراجعه کرده و در قسمت مالکیت ملک آن عضو خانوار را به عنوان مالک معرفی کند.

حسین قربانزاده درمورد دارایی جدید باشگاه استقلال توضیح داد: بخشی از کمپ مرحوم ناصر حجازی در مالکیت وزارت ورزش و از لحاظ فیزیکی در تصرف شهربازی ارم بود و به باشگاه استقلال منتقل نشده بود. به گزارش کدال نگر بورس 24، باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس فهرست املاک خود را اعلام نمود. ساختمان مرکزی باشگاه واقع در خیابان شیخ بهایی، مجموعه ورزشی درفشی فر و ورزشگاه شهدای گمنام از املاک این شرکت می باشند. نکته مهم دیگر در خصوص برخی از مشاغل بوده که براساس قانون اینگونه مشاغل منافی شغل سردفتری یا دفتریاری است. به گفته وی؛ این پروژه ها طی نشستی بین مجموعه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و بنیاد علوی پیشنهادات استان در این خصوص مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین خرید زمینهای کشاورزی در گرجستان منجر به دریافت اقامت نشده و املاک خریداری شده حتماً باید مسکونی باشند. در پیگیریهای اخیر نیز پاسخ شفافی از این وزارتخانه دریافت نشده و اظهار کردهاند که احتمالا بهدلیل تغییر در شکل سامانه و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت محل سکونت، باید همه افراد فارغ از اینکه ماههای قبل ثبتنام کردهاند یا خیر دوباره نسبت به ویرایش اطلاعات قبلی یا ثبتنام جدید اقدام کنند.

این افراد پس از طی مراحل فوق میتوانند مجوز و امتیاز تاسیس دفترخانه را دریافت کنند. بر اساس تکلیف مقرر در اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب دی ماه 1399، “کلیه سرپرستان خانوارها اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلفند اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت 2 ماه از تاریخ 1400/01/19 در سامانه املاک و اسکان کشور درج نمایند”. از وظایف مهم مشاور املاک بررسی کند که ملک سند رسمی مالکیت دارد. دفتریارانی که دارای گواهی قبولی امتحان مخصوص سردفتری یا دفتریاری موضوع شق سوم ماده 10 قانون دفتر اسناد رسمی مصوب 1316 باشند. آزمون دفتر اسناد رسمی به تشخیص سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار میشود و اشخاص واجد شرایط میتوانند در آن شرکت کنند. استاندار با اشاره به وسعت و محرومیت استان، خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای مستند، سطح درآمد خانوارهای شهری و روستایی خراسان جنوبی در بین استان های کشور در پایین ترین سطح قرار دارد. مالیات درآمد املاک چطور محاسبه میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید