املاک شمال در نقطه جوش

جهش قیمت املاک «شمال» ناشی از «پرواز سرمایهها» به این بازار است که متهم چنین انحراف مسیری در سرمایهگذاری، «سیاستگذار» و «سیاستهای غلط» او است.در اینکه، «جو بدبینی نسبت به آینده اقتصاد» از اوایل 97 در جامعه و بازارهای مختلف باعث تشکیل «انتظارات تورمی» و حرکت (انحرافی) سرمایهها به سمت سفتهبازی و بازارهای دارایی شد – و نتیجهاش رکود سرمایهگذاری مولد طی این سالها بود- شک و تردیدی نیست. هر چند طی سالهای دور گذشته، قیمتها در این مناطق رو به رشد بود اما رشد آن اولا «متناسب» با سایر مناطق کشور و دوما «تدریجی» بود.در این دوره اما قیمت املاک شمال با «رشد نامتعارف و سریع» نسبت به سایر مناطق کشور روبهرو شده است. ذکر این نکته ضروری است که شما می توانید در صورت فراموشی رمز عبور سامانه، با شماره موبایل خود نسبت به بازیابی رمز عبور خود اقدام نمایید. دلسوز درباره تفاوت صندوقهای زمین و ساختمان با صندوقهای املاک و مستغلات تأکید کرد: صندوقهای زمین و ساختمان صرفاً برای ساخت مسکن و املاک است و دارنده پروانه و زمین مسکونی با ارزش گذاری آن در بورس و تأسیس صندوق زمین و ساختمان، به تأمین مالی ساخت از محل آوردههای مردمی اقدام میکند. همچنین دارندگان یونیتهای سرمایه گذاری صندوقهای زمین و ساختمان هم از نوسانات قیمتی مسکن مصون میشوند و هم اینکه اگر در طول پروژه، افزایش قیمت مسکن رخ دهد، ارزش یونیتهای آنها هم افزایش مییابد؛ از سوی دیگر از محل فروش واحدهای مسکونی هم منتفع میشوند.

نتایج بررسیهایی که به صورت آماری و میدانی توسط «دنیای اقتصاد» از بازار ملک در «شمال» -استان مازندران- صورت گرفته حاکی است، پرواز سرمایهها به مقصد زمین و ویلا طی این دوره- از 98 تا ابتدای تابستان 1400- باعث شده میانگین قیمت زمین در «شمال» 6 برابر و متوسط قیمت مسکن نیز 3 برابر شود.این در حالی است که متوسط قیمت زمین در کشور طی همین مدت تقریبا 4 برابر شد که از نرخ رشد قیمت املاک مازندران خیلی کمتر است.در تهران- پایتخت- نیز رشد قیمت ملک طی نزدیک به 5/ 2 سال گذشته، به مراتب کمتر از «شمال» بوده است. دلسوز از دیگر مزایای صندوقهای زمین و ساختمان را معافیت مالیاتی عنوان و اظهار کرد: این در حالی است که سازندگان مسکن باید در انتهای پروژه مالیات بر ساخت بدهند. «تغییر منطقه اقامت دائمی از سوی ساکنان برخی استانها طی سالهای اخیر تحت تاثیر بحران اقلیمی»، «خریدهای موقت خانه و ویلا برای سکونت طی دوره کرونا»، «توسعه منطقهای شمال از جمله ساخت آزادراه تهران-شمال» و «سطح پایین فروشنده ملک» محرکهای مکمل در ماجرای «رونق املاک شمال» و «رشد شدید قیمت» است. وی صندوقهای زمین و ساختمان را کاملاً شفاف دانست و افزود: مزیت این صندوقها، تقویت بخش عرضه و ساخت مسکن است و امکان استفاده از تسهیلات بانکی هم در مرحله احداث و هم در مرحله فروش (وام خرید) وجود دارد؛ ضمن اینکه یک نهاد بورسی هم متعهد پذیره نویسی شده و در صورتی که رقم جمع آوری شده از محل آوردههای مردمی و خریداران یونیتها، کفاف هزینه احداث را ندهد، این متعهد، مابه التفاوت میان آوردههای مردمی و سرمایه گذاران با هزینه تمام شده ساخت را متقبل خواهد شد که این مزیت، مشکل طولانی شدن یا متوقف شدن پروژههای مسکونی را برطرف خواهد کرد و ریسک مشارکت در ساخت را هم از بین میبرد.

وی ادامه داد: از دیگر مزایای صندوقهای املاک و مستغلات، توزیع درآمدهای حاصل از واگذاری واحدهای مسکونی یا تجاریِ در اختیار این صندوق به بازار اجاره مسکن است. این نرخ رشد برای زمینهای مسکونی تهران 80 درصد بوده است. طی نیمه اول امسال، آرامش نسبی موتور انتظارات تورمی باعث شد قیمت اسمی مسکن در تهران برای ماههایی کاهش یابد و «تورم مسکن از تورم عمومی عقب بیفتد که به معنای افت قیمت واقعی مسکن است». به معنایی دیگر، بازار مسکن تهران طی نیمسال اول 1400 کاملا با سه سال قبل از آن متفاوت بود و این تفاوت در «نبود جهش قیمت» خلاصه شد.این وضعیت آرامش قیمتی اگر با شدت بیشتر در ماههای آینده ادامه پیدا کند، در قالب سناریوی اول میتواند «بازار املاک شمال» را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کاهش تقاضای سرمایهای برای خرید زمین و ویلا و در نتیجه از حرکت افتادن تورم ملکی در این منطقه شود. فعال بازار سرمایه ادامه داد: از آنجایی که دارندگان یونیتهای صندوقهای املاک و مستغلات به صورت غیر مستقیم در بخش املاک و مسکن سرمایه گذاری میکنند، تغییرات قیمتی بخش مسکن باعث از بین رفتن سرمایه آنها نشده و ریسک این بازار برای داراییهای آنها کاهش مییابد.

سیاستگذار میتوانست «بازار املاک شمال» را از «حیاط خلوت جریان تقاضای غیرمصرفی» با یک ابزار تیز مالیاتی خارج کند اما این کار را نکرد. در قانون «مالیات بر خانه خالی»، یک ماده وجود دارد که براساس آن «شهرهای با جمعیت پایینتر از 100 هزار نفر و همچنین کل روستاها، از رهگیری مالیاتی خانههای خالی معاف هستند». سیاستگذار با خطای مالیاتی در بازار ملک، عرصه را برای این پرواز قیمتی فراهم کرده است. بعد از عبور از این مرحله ، ثبت نام برای ثبت ملک در سامانه املاک و اسکان به درستی صورت گرفته و شما می توانید با اطلاعات خود و رمز عبوری که مشخص کرده اید ، وارد سامانه شوید. این موضوع، تکمیل کننده ی ثبت نام اولیه شما در سایت می باشد. برخی از املاک به دلایل گوناگون فاقد گواهی پایان کار هستند که در نتیجه سند نیز ندارند و این مورد باید به اطلاع خریدار رسیده و در صورت تمایل به ادامه روند معامله در قولنامه مربوطه ذکر شود. از وظایف مهم مشاور املاک بررسی کند که ملک سند رسمی مالکیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید