املاک تک ساز آمل

پاسخ: به قسمت املاک تحت مالکیت رفته، روی گزینه افزودن ملک کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت نمایید. پاسخ: در قسمت تعیین تکلیف، گزینه “این ملک متعلق به من نمی باشد” را انتخاب نمایید. برای تعیین تکلیف، باید ملک خود را در لیست انتخاب کرده و مشخص نمایید که مالک این ملک هستید و یا به اشتباه در کارتابل شما قرار گرفته است. املاک داران (برند زیر شاخهی شرکت نیکو شمیم)، واسطهای معتمد و مطمئن با تجربه بیست ساله در امر مشاوره املاک که در غالب سامانهای هوشمند در عرصه مسکن ، وبسایت و اپلیکیشن هوشمند برای جستجو و ثبت آگهی خرید ، فروش ، رهن و اجاره ملک فعالیت می کند. از آنجا که ثبت اجباری املاک در سامانه املاک و اسکان که به عنوان سامانه ثبت نام کد یکتا املاک نیز شناخته می شود، به تازگی آغاز شده است، ممکن است افرادی که قصد ثبت ملک و اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان دارند، با سوالاتی در این زمینه مواجه شوند. این وزارت خانه تاکید داشت همه سرپرستان خانوار در زمان بندیهای اعلام شده تا نهم اردیبهشت ماه اقدام کنند و سرپرستانی که موفق به ثبتنام در تاریخ اعلامی نشوند، میتوانند از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند؛ ابن زمان بندی البته به دفعات تمدید شد تا شاید مردم برای ثبت اطلاعات مسکن و املاک خود رغبت نشان دهند.

پاسخ: هر زمان که خریدار ملک، وضعیت جدید ملک را در سامانه تایید کند، وضعیت ملک به فروخته شده تغییر می یابد. این نکته به این دلیل اهمیت داشت و دارد که به گفته محمودزاده معاون وزیر راه «اقدام دولت در راستای شفاف شدن وضعیت مسکن کشور و برنامهریزی دقیق برای گروههای هدف است و کار اضافهای با هدف خاصی انجام نمیشود؛ بنابراین، به همه مالکان و مستاجران توصیه میکنیم بدون در نظر گرفتن شایعات، در سامانه ثبتنام کنند.» وی همچنین در اظهارات دیگری تاکید داشت: «سامانه بر اساس قانون دو هدف مشخص را پیگیری میکند؛ نخست، مالیات بر خانههای خالی که موضوع شناسایی یکی از وظایفی است که قانونگذار برعهده این سامانه گذاشته است و وزارت راه و شهرسازی به عنوان مجری این قانون باید این کار را انجام دهد و مورد بعدی شناسایی محل اسکان خانوارهاست.» اهدافی که در آن زمان به نظر میرسید با این روش و سازوکار، محقق نخواهد شد، زیرا به گفته بسیاری از کارشناسان، مالیات بر خانههای خالی بایستی به طور گسترده و شفاف در سراسر کشور و در بخشهای مختلف حقیقی و حقوقی صورت بگیرد، وگرنه با تمرکز بر اشخاص عادی و حقیقی، نباید انتظار شناسایی همه خانههای خالی را داشت؛ بنابراین در همان گامهای نخست دولت تدبیر و امید برای شفافیت در خانههای خالی، تکلیف اشخاص حقوقی نامشخص ماند.

تبصره ۳- حدود وظایف و تشکیلات اداره امور املاک از جهت تهیه نقشه املاک به صورتکاداستر و همچنین اجرای مقررات این قانون به موجب آییننامه وزارت دادگستری خواهد بود. هر کدام از این ها خود دارای وظایف مشخصی می باشند. هر چند همین قانون مالیات بر خانه خالی را سیاستگذار پساز حداقل دو سال «قصد اجرا»، به خاطر «ناکارآمد بودنش در مقایسه با مالیات اصلی»، هنوز نتوانسته اجرایی و عملیاتی کند اما اثر «تصویب و انتشار متن این قانون» بر «قیمت املاک مناطق معاف از مالیات» به شکل «رشد قیمت و سرمایهگذاری بیشتر» بروز پیدا کرده است. وی افزود: بخش دوم، املاکی است که بعد از اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب پنجم آذرماه ۱۳۹۹ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته این موضوع از سوی هیچ شخص یا نهادی تأیید نشده و شواهد مستدلی هم برای آن وجود ندارد، اما با تخریب اطلاعات قبلی ثبت شده در سامانه ملی املاک و اسکان، عملا اجرای قانون مالیات بر خانههای خالی با چالش مواجه میشود و همین مسئله فرضیه ارتباط هکرها با ذینفعان حوزه املاک را تقویت میکند.

اما چگونه میتوان «احتمال تحقق سناریوی دوم را که در وضع موجود گزینه محتمل است به نفع سناریوی اول کاهش داد»؟ سوال: خانه متعلق به من است، اما مستاجر ساکن آن می باشد چگونه این مورد را ثبت کنم؟ پاسخ: در قسمت املاک تحت مالکیت، گزینه افزودن ملک کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت نمایید. پاسخ : با مراجعه به قسمت اطلاعات ملک، نوع ملک و نوع کاربری آن را به تجاری تغییر دهید. پاسخ: در قسمت تعیین تکلیف گزینه “کل ملک را واگذار کرده ام” یا “بخشی از ملک را واگذار کرده ام” را انتخاب نمایید. همانطور که مشاهده کردید، سامانه ملی املاک و اسکان کشور یکی از مهم ترین سامانه هایی است که در سال 1400 معرفی شده و در صورت اجرای صحیح و دقیق آن توسط مردم و دولت، میتواند در مدت کوتاهی ، بانک اطلاعاتی دقیقی از املاک مردم ایجاد کرده و در نهایت به ساماندهی مالیات خانه های خالی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید