از سرگیری خوداظهاری مالکان و مستاجران در سامانه املاک و اسکان – ایرنا

دلسوز گفت: این موضوع که صندوقهای املاک و مستغلات بتوانند مشکل بازار اجاره مسکن را حل کنند، صحت ندارد بلکه ممکن است به طور غیر مستقیم به بازار اجاره مسکن کمک کنند چون مشکلات بازار اجاره مسکن به اقتصاد کلان کشور بر میگردد و با کارکرد صندوقهای املاک و مستغلات متفاوت است؛ چون وقتی ارزش ملک در طول یک یا دو سال دو برابر شده، طبیعتاً اجاره بها هم به تبعیت از افزایش ارزش ملک، رشد خواهد کرد. از این رو با توجه به استقبال و تقاضای همگان بصورت آنلاین و بدون نیاز به نرم افزار خاص دسترسی به اطلاعات ملک از قبیل آپارتمان, دفتر کار, خانه, ویلا, مستغلات, کلنگی , مغازه و سوئیت جهت خرید, فروش , مشارکت در ساخت, معاوضه, اجاره و رهن بر آن شدیم تسهیلاتی در بستر اینترنت فراهم نماییم. با این حال، این کار چموخمها و دردسرهای خاص خود را نیز خواهد داشت که برای آشنایی بیشتر با این موارد میتوان از مشاوره راهاندازی کسبوکار استفاده کرد.

با این حال، میتوان گفت برخی دروس مانند آییننامهها و قوانین ثبتی به همراه حقوق ثبت اهمیت و ضریب بیشتری دارند. این دروس شامل حقوق ثبت، ادبیات فارسی، ادبیات عربی، جزاء، مدنی، قانون تجارت، آییننامهها و قوانین ثبتی است. در این قسمت لازم است نسبت به ورود کدملی خود اقدام نمایید. افراد میتوانند از طریق پرتال سازمان ثبت اسناد برای ثبت نام در این آزمون و همچنین سایر آزمونهای دیگر مانند آزمون دفتر ازدواج و طلاق شرکت کنند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان یکی از سازمان های تابع قوه قضاییه در زمره نهادهای مهم حاکمیتی است که بر پایه قانونی مدون ایفای وظایف می کند و ماموریت های مهم و اساسی را در چارچوب نظام اداری کشور بر عهده دارد، به گونه ای که مهمترین هدف حقوق ثبت و این سازمان، تثبیت حقوق مالکیت افراد در جامعه است و همواره می کوشد تا حقوق افراد در تعارض با حقوق دیگران قرار نگیرد. معمولا دفترخانههای تهران، کلانشهر و مراکز استانها درآمد بیشتری از یک دفترخانه در شهر کوچک یا متوسط دارد. این امتیاز کاملا عجیب را کسانی بردند که در «روستاهای توریستی و پرجاذبه شمال و همچنین شهرهای کوچک برند استان مازندران و البته سایر مناطق شمالی» اقدام به خرید زمین و ویلا کردهاند.

به جای این سیاست درست- ابزار مالیات سالانه بر ملک- سراغ یک سیاست محرک سفتهبازی ملکی رفت به طوریکه با تصویب «یکسری معافیت و استثنا در قانون مالیات بر خانه خالی»، به خریداران زمین و ویلا در روستاهای بکر و توریستی و همچنین شهرهای کوچک «شمال» پاس گل داد تا «تنور معاملات ملک در این مناطق طی یکسال گذشته داغتر از سال قبل از آن شود». ایرانیان اعم از مالک و مستأجر فقط تا ۳۰ مهر ماه فرصت دارند تا اطلاعات ملکی و اقامتی خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند تا مشمول جریمههای سنگین مدنظر قانون نشوند. در این موارد معمولا قیم نامه مورد بررسی قرار میگرد و زمان سن قانونی فرد مالک. مستأجران نیز برای ثبت اطلاعات به مشخصات اصلی ملک نظیر متراژ دقیق، کد نوسازی ملک، کد ملی و شماره تلفن همراه مالک نیاز دارند که بخشی از آنها در اجارهنامه رسمی نوشته شده و مابقی از طریق سند، قبض عوارض سالانه ملک یا با سوال از مالک قابل دریافت است. از همین رو مدیران آنها باید تمام تلاش خود را در جهت خوشنامی و ایجاد سابقه قابلقبول به کار گیرند.

قبل از هر چیز باید گفت که درآمد دفتار اسناد رسمی کاملا بر حسب شرایط مختلف متفاوت بوده و نمیتوان یک درآمد کلی برای آن در نظر گرفت. به هر اندازه که یک دفتر اسناد رسمی تلاش کند تا با بنگاهها و مرامکز مختلف دولتی و خصوصی ارتباط قویتری بگیرد، میتواند درآمد بهتری کسب کند. خرید این امتیاز بسته به اینکه محل دفتر در چه شهری بوده و شرایط آن به چه صورت است، میتواند متفاوت باشد. سامانه هایی که در سال های اخیر توسط دولت راه اندازی شده است، از نظر لزوم ثبت نام جهت استفاده از امکانات سامانه به دو گروه تقسیم می شوند: در برخی از این سامانه ها مانند سایت سامانه سابا hmi.mrud.ir، استفاده از امکانات سامانه مستلزم ثبت نام در آن نبوده، حال آنکه در برخی دیگر نظیر ثبت نام طرح مسکن ملی ، برای استفاده از سامانه، ضروری است که با احراز شرایط همچون شرایط ثبت نام مسکن اولی ها در آن سامانه ثبت نام گردد، که سامانه املاک و اسکان، یکی از این سامانه ها می باشد. به هر اندازه که یک دفترخانه در یک شهر از محبوبیت و معروفیت برخوردار باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. در ادامه تقریبا هیچ بحثی درباره این حملههای سایبری انجام نشده و فقط در سکوت خبری، فعالیت برخی سامانههای زیرمجموعه وزارت راهوشهرسازی به بهانه بهروزرسانی سایت متوقف شد.

دیدگاهتان را بنویسید